Ziele dziurawca pomaga w licznych dolegliwościach

Niewiele jest ziół, które mają tak liczne dobroczynne właściwości, jak dziurawiec. W efekcie ma bardzo szerokie zastosowanie i warto, aby znajdował się w naszej apteczce, bo może się okazać, że będzie przydatny dość często.

Przemęczanie, zdenerwowanie, stres, kłopoty żołądkowe (te ostatnie bardzo często właśnie na tele nerwowym) to dolegliwości, które dopadają bardzo często współczesnego człowieka. Na nie wszystkie, a także na kilka innych, pomoże właśnie dziurawiec pospolity.

Dziurawiec – zioło o licznych zaletach

Dzięki licznym dobroczynnym substancjom zawartym w dziurawcu jest to roślina o cennych właściwościach. Znane są one już od tysiącleci. Dziurawiec pospolity działa łagodząco na kilka sposobów. Łagodzi m.in. zaburzenia układu trawiennego. Pomoże w zatruciach czy biegunkach. Działa również moczopędnie, co z kolei wpłynie pozytywnie na wydalanie szkodliwych substancji z organizmu.

Jeśli chodzi o dziurawiec zastosowanie ma on jednak dużo większe. Powinny go mieć pod ręką osoby, które są narażone na stres, bywają podenerwowane codziennymi sytuacjami. Dziurawiec działa bowiem uspokajająco i na układ nerwowy, uspokaja i wycisza, poprawia nastrój.

Dziurawiec można przyjmować na kilka sposobów. Najczęściej będziemy stosować go w postaci naparu. Można też robić mocniejszy odwar. Poleca się też robienie nalewek, a do tego celu najbardziej nada się ziele zebrane własnoręcznie, o czym poniżej. Nie jest to wcale trudne, bo dziurawiec pospolity, jak nazwa wskazuje, występuje pospolicie w naszym kraju i znaleźć go nietrudno.

Kiedy zbierać dziurawiec?

Dziurawiec zwyczajny można kupić w formie sypkiej lub w torebkach do zaparzania, ale wystarczy chwila wolnego czasu i odrobina chęci, a możemy zrobić sobie całoroczny jego zapas samodzielnie. Oprócz rozpoznania rośliny, chcąc mieć dziurawiec kiedy zbierać to wiedza, którą musimy posiąść. To nie jest zbyt trudne, bo ziele to zbiera się latem, gdy obficie ono kwitnie.

Znaleźć dziurawiec w naszym otoczeniu nie będzie zbyt trudno. Mało jest ziół, które są tak powszechne w naszym otoczeniu. Dziurawiec pospolity właśnie takim jest. Rośnie zazwyczaj na nieużytkach, na niekoszonych już łąkach, ana nieużywanych polach. Także na skrajach lasów. Znajdziemy go łatwo, bo wyróżniają go kwiaty o pięknej i ładnej żółtej barwie.